Laskesuusatamise õhkrelva noortesari

2020. aastal alustas Eesti Laskesuusatamise Föderatsioon uue võistlussarjaga, mis on mõeldud kuni 13-aastastele noortele.

Pikalt ELSF-is ja laskesuusa kogukonnas mõtte tasandil olnud õhkrelvade noortesari sai 2020. aasta sügisel lõpuks teoks. Esimesel aastal on kavas 4 etappi: Elva, Mammaste, Narva ja Keila. Kui sportrelvadega teevad sportlased tutvust alates 14. eluaastast siis laskesuusatamise noortesarjas kasutusel olevad õhkrelvad on just see lahendus, mida pakkuda noorematele, 7-13 aastastele lastele. Võistlussarjas on aga juba loodud ka eraldi harrastajate võistlusklass. 

Laskesuusatamise noortesari õhkrelvadega kingimeistrid.ee

Laskesuusatamise noortesarja eesmärk on laiendada spordiala geograafiat Eestis

Väga oluline osa sarja juures on see, et võistluste korraldajatel on kasutada tiir ja õhkrelvad, mida saab püsti panna peaaegu kõikjale. Seetõttu võib tulevikus lisaks esimesele neljale võistluspaigale oodata noorte laskesuusatajate võistlusi ka Valgehobusemäel ja Jõulumäel. Mõlemas on olemas kompleks heade spordi- ja suusaradadega aga puudub lasketiir. 

Ka relv, mida noortesarjas kasutatakse on võrdlemisi sarnane hilisemas vanuses kasutusele võetava sportrelvaga. Kauri Kõiv rääkis ERR-le antud intervjuus, et relvale annab külge panna rihmad, et seda ka seljas kanda, lisaks on võimalus lasta käerihmaga, kaba saab tellida erinevates suurustes. Tänu relva sarnasusele on see lastele laskmise õppimiseks suurepärane.

Relvad asuvad noorte võistluste puhul siiski laskekohtadel ning tulejoonel on alati abiks ka treener, kes aitab siis vajadusel kuulide laadimisega. Suvel võisteldakse jooksuringidel, rullsuuskadel võistlemist noorte puhul veel ei kasutata. Talviste võistluste puhul saab aga võistelda loomulikult suusatades.

Noorte laskesuusatajatega tegeletakse enam kui 10 klubis

Klubide arv, kus laskesuusatamise trenni Eestis juba teha saab on aasta-aastalt tublisti tõusnud ning see number teeb rõõmu. Seetõttu on ka juba esimeste noortevõistluste puhul stardis olnud 70-80 last. Järgnevate etappidega tõuseb see number aga tõenäoliselt 100 ringi.

Noorte laskesuusatajate võistlussarjas võisteldakse endise tipplaskesuusataja Even Tudebergi auhindadele

Võistlussarjale pani õla alla praegune edukas ärimees ja endinelaskesuusataja Even Tudeberg. Ka auhindu on ta ise võistlustel kohapeal jagamas käinud. Ka Tudeberg ise tõi ERR-le antud intervjuus välja just need samad asjaolud mis võistluste korraldajadki: võistlus on turvaline, tiiru on üles võimalik panna igas maakonnas ja linnas, lapsed tunnevad nagu laseks päris relvaga, padrunid lendavad ja plekist märgid kukuvad.

2020. aasta laskesuusatamise noortevõistluste kalender

29. august 2020 – Elva

12. september 2020 – Mammaste

26. september 2020 – Narva, Pähklimäe terviserada

03. oktoober 2020 – Keila, Keila terviserajad