Laskesuusatamine

Estonian Biathlon Team mängukaardi pakist leiab 52 kaarti, millest igaühel rääkida oma lugu laskesuusatamise juures. Kõik olulised inimesed, spordiklubid ja võistluspaigad on kajastatud. Iga kaardi juurde käib lisaks illustratsioonile ka lühikirjeldus saavutatud tulemustest. Treenerite ja taustajõudude puhul aga seos mõne sportlase või spordialaga laiemalt. Kui sind huvitab Laskesuusatamine Eestis, siis siit leiab iga spordisõber midagi uut ja huvitavat.

Eesti laskesuusatajad:

 

Kaija Parve-Helinurm

Aivo Udras

Kalju Valgus

Roland Lessing

Kauri Kõiv

Eveli Saue

Tuuli Tomingas

Grete Gaim

Krista Lepik

Rene Zahkna

Kalev Ermits

Dimitri Borovik

Priit Viks

Regina Oja

Johanna Talihärm

Meril Beilmann

Kadri Lehtla

Kalju Ojaste

Even Tudeberg

Matti Kanep

Eveli Peterson

Jelena Všivtseva-Poljakova

Merle Viirmaa

Kristel Viigipuu

Martten Kaldvee

Darja Yurlova

Sirli Hanni

Olaf Mihelson

 

Inimesed, keda tunneme täna ehk eelkõige taustajõuna:

 

Tõnu Pääsuke

Indrek Tobreluts

Kristjan Oja

Ants Orasson

Jevgeni Všivtsev

Rein Pedaja

Janno Prants

Margus Ader

Urmas Kaldvee

Hillar Zahkna

Ilkka Luttunen

Asko Nuutinen

Anatoly Khovantsev

Maris Cakars

Teised taustajõud

 

Spordiklubid:

 

Spordiklubi Biathlon

Võru Biathlon

Äkke Suusaklubi

Vastseliina Spordiklubi

Elva Suusaklubi

Oti Spordiklubi

 

Eesti võistluspaigad:

 

Tehvandi Spordikeskus

Haanja Spordikeskus

Äkkeküla

Lõpetuseks mõned vastused levinumatele küsimustele. Laskesuusatamise mk (Laskesuusatamise maailmakarikas) algab üldjuhul novembri lõpus ning kestab järgmise aasta märtsini. Selle aja jooksul käiakse läbi üheksa erinevat võistluspaika, vahepeal aga tiitlivõistlusena laskesuusatamise MM (Maailmameistrivõistlused). MM toimub igal talvel, erandiks vaid taliolümpiamängude aasta. Laskesuusatamise MM 2019 toimus Rootsis, Östersundis. Laskesuusatamise MM 2020 saab toimuma aga Itaalia tõelises laskesuusamekas Antholz Anterselvas. Teiste võistlustena on talvel kavas veel IBU Cup ehk Euroopakarika etapid ning Euroopa meistrivõistlused laskesuusatamises. Suviti peetakse aga maha suvised maailmameistrivõistlused.

 
Laskesuusatamist võib teine kord kuulda kutsutavat ka biathlon või eesti keeles korrektsena ka biatlon. Laskesuusatamise relv on 5,6 millimeetrise kaliibriga käsitsi laetav sportpüss, mille miinimumkaal on 3,5 kilogrammi, maksimaalne kuuli väljumiskiirus 380 meetrit sekundis. Laskesuusatajate kasutatavad relvad maksavad vahemikus 1 000 – 8 000 eurot ning kestavad ligikaudu viis aastat. Siis vahetatakse püssil toru. Noorematel sportlastel tuleb aga kiirest kehalisest kasvust tingituna vahetada paari-kolme aasta tagant relva kaba. Ebatäpsete laskude puhul lasketiirus tuleb läbida kas 150 meetrine trahviring (Uuematel ja kiirematel distantsidel on laskesuusatamise trahviringina kasutusel ka lühendatud, 75 meetrine trahviring). Kõige pikemal individuaaldistantsil on möödalasu korral aga karistuseks trahviminut ning trahviringe sellisel juhul ei kasutata.